Bezpieczne przechowywanie opon - Magazynownia24.pl
Garaz na motocykl
Przechowywanie motocykla poza sezonem
31 stycznia 2021
Przechowywanie rzeczy podczas podróży
Magazynowanie rzeczy podczas podróży
7 stycznia 2021

Każdy kierowca zmienia opony w swoim samochodzie przynajmniej dwa razy do roku – w okresie jesiennym oraz wiosennym. Systematyczność w tym przypadku jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na bezpieczeństwo osób jeżdżących konkretnym autem. W tym zakresie znaczenie ma również właściwe przechowywanie ogumienia!

Nie marnuj miejsca w piwnicy czy garażu na przetrzymywanie opon, po które sięgasz tylko 2 razy w roku. Z powodzeniem możesz je zmagazynować w naszych samoobsługowych schowkach, a miejsce w domu wykorzystać na coś bardziej potrzebnego. W naszej przechowalni będą bezpieczne, a co równie ważne, będziesz mógł je łatwo odebrać praktycznie w każdej chwili, o dowolnej porze dnia czy nocy.

Kwestia właściwego przechowywania opon często jest pomijana przez kierowców. To niedobrze, ponieważ ma to wpływ na kondycję i trwałość opon samochodowych oraz na bezpieczeństwo osób, które jeżdżą pojazdem. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby robić to we właściwy sposób. W domowej piwnicy czy garażu, trudno jest znaleźć odpowiednią ilość miejsca, a bardzo często nie są to odpowiednie warunki do przechowywania. Ponadto w ciasnym pomieszczeniu opony narażone są na przeróżne przypadkowe uszkodzenia.

Jak przechowywać opony?

Aby Twoje opony bezpiecznie przeczekały sezon, muszą być do tego odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim przed składaniem należy dokładnie je umyć nieagresywną chemią. Najlepsza do tego będzie po prostu woda z mydłem. Jeżeli zmieniasz cały komplet kół, wtedy koniecznie pamiętaj o ich właściwym oznaczeniu. Jest to ważne, ponieważ pozwoli Ci na założenie ich na odpowiednie miejsce w przyszłym sezonie. Ogumienie musi być składowane w suchym miejscu. Powinno być chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a więc odpada trzymanie ich na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Tym bardziej nie powinny być wystawiane na bezpośrednią ekspozycję słoneczną! To jednak nie wszystko, ponieważ w magazynie nie powinny znajdować się urządzenia grzewcze, a także elektryczne, które generują ozon. To mogłoby przyspieszyć proces starzenia się gumy. Odpowiednia wilgotność powietrza w schowku powinna wynosić 70%, z kolei temperatura może się wahać od -5 stopni do +28. Same opony najlepiej przechowywać w pozycji stojącej.

Jak przechowywać opony z felgami?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup całych kół – opon wraz z felgami. Wtedy proces ich zmiany jest znacznie prostszy i nie wymaga wizyty u wulkanizatora. Ważne w tym przypadku jest jednak właściwe ich magazynowanie. Przede wszystkim felgi muszą być chronione przed  uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrym pomysłem jest ułożenie kół na tekturze, bądź płycie pilśniowej. Nie powinno się za to stawiać ich w pozycji pionowej, w rzędzie, obok siebie. W takim ułożeniu, opony mogą się po prostu odkształcić! W tym przypadku najlepiej aby opony z felgami czyli koła leżały na płasko (mogą być ułożone jedno na drugim)

Jak przechowywać opony bez felg?

W sytuacji przechowywania opon dużą różnicę robi czy składujemy je bez felg, czy z felgami. W pierwszym przypadku ogumienie powinno zostać ustawione pionowo, obok siebie. Niedozwolone jest natomiast ułożenie ich na stosie lub wieszanie na haku.

Magazynowanie całych kół
To w jaki sposób ułożone są koła czy opony ma bardzo duże znaczenie

Warunki w magazynach

W Magazynowni przykładamy dużą wagę do bezpiecznego przechowywania opon. Staramy się zapewnić w schowkach odpowiednią wilgotność, a także temperaturę. Oczywiście możesz wynająć całą przechowalnię, gdzie umieścisz oprócz kół również rower czy nawet motocykl. Pamiętaj jednak o tym, aby w pobliżu ogumienia nie znajdowała się agresywna chemia, oleje czy smary. Te mogłyby uszkodzić opony. Schowek możesz wynająć na dowolną ilość czasu, a to wszystko w bardzo korzystnej cenie.